Rádi bychom na tomto místě uvedli postřeh z odborné přednášky, které se účastnil náš dopisovatel Ing. Jan Peterek.
Týká se tolik diskutovaného „léčiva“. Tento příspěvek rozhodně nechce nabádat k nedodržování pravidel povinných zásahů ve včelstvech, ale upozornit na možná úskalí bezmyšlenkového „lití chemie“ do úlů. Když je to „téměř zadarmo“
Amitraz (varidol): látka, která se údajně už za první světové války používala jako bojový plyn.
Po aplikaci jsou zasaženi trubci okamžitě neplodní. Tohle je léčivo? Nemůže to mít i vliv na matky? Pak se nedivte, že včelstva mění matku co dva roky. 5ti násobná dávka vede k hynutí včel.
Stačil mi jeden rok, kdy jsem viděl, jak se připravuje roztok pro aerosol, kdy se tam ta dávka překročila několikanásobně a hned mi bylo jasné, proč jsou případy nemalých úhynů den po aerosolu. Uhynuly takřka v jeden okamžik všechny včelky v úle. Tam není na co jiného se vymlouvat.
Rámky,které přijdou do styku s amitrazem, nesmí následně do medometu. To byla pro mě taky, dá se říct, nová informace. Že to není dobré, ví asi každý, ale že takřka nesmí, neví asi nikdo. Důvod jsou samozřejmě rezidua, která se nedají lehce odbourat. V lidském těle se usazují v tucích a jejich
odbourání je velice zdlouhavé.
Zdroj: Ing Jan Peterek – zápis z přednášky
Pane Petrku,
Amitraz byl poprvé syntetizován v roce 1969.
Ve větších koncentracích je toxický i pro savce (když to přeženete s práškem proti blechám tak se vám pes osype), v množství vdechnutého prášku odpovídajícího třem dávkám kokainu zabije i člověka – je nutné používat respirátory a s práškem v zemědělství zacházet opravdu opatrně.