Monitoring spadu jak má být

Na úvod článku bych rád zmínil, že Varroáza je záležitostí  společnou, nikoliv jednotlivce a to zejména co se týče jejího tlumení.  Víme dobře, že v okolí doletu včel postačí jeden nebo dva nezodpovědní včelaři a i po řádném léčení, můžeme mít kleštíka zase zpátky. Základem je tedy uhlídat okolí a aktivně působit na své sousedy včelaře. Zajímavé zkušenosti nám nabízí pan Ing. Leoš Dvorský , předseda Včelařského spolku pro Mladou Boleslav a okolí:

Varroalinka
Od r. 2008 dělá našich cca 23-25 včelařských důvěrníků monitoring spadu a to od 1.6.-15.9. a hlásí vždy po 14 ti dnech (letos po týdnu) na tzv. varroalinku. To jsem v podstatě já, místopředseda, zdravotní referent. To vyhodnocujeme a přijímáme opatření. Pokud je někde něco vymykajícího se normálu, včelař zavolá, my přijedeme, zhodnotíme, pomůžeme.

Červené a modré pásmo
Za tu dobu máme v VSMBO tzv. dvě pásma. Červené – kde je třeba zvýšenou opatrnost prakticky každý rok a tzv. modré, kde se to mění. Pracujeme na zpřesnění a definování třetího pásma. Má to tu výhodu, že včelaři spolupracují a hlavně se učí reagovat sami a o to nám také jde.

Monitoring poškozených včel
Krom monitoringu spadu se snažíme i o monitoring dle poškozených včel, to je asi jediné vypovídající o stavu virových onemocnění. Dokáží to i 80 letí včelaři, tedy ti co to chtějí vědět. Samozřejmě máme v plánu naše důvěrníky dostat na úroveň takovou, aby mohli být i prohlížiteli, asistenty SVS. To je plán pro letošek. Prostě nečekáme co nám kdo nařídí, ale děláme to pro sebe bez ohledu na ostatní.

Pravdivé zprávy o úhynech – jak motivovat včelaře
Zapomněl jsem napsat, že nás je cca 130 tak to máme pod kontrolou, ale je to na základě dobrovolnosti a zájmu včelařů a proto se dozvídáme pravdu.Pokud např. někdo nahlásí úhyny, má nárok na zlevněné a přednostní dodání oddělků. Takže trend o nahlášení je spíše opačný, než všude jinde.

Nossema vs kleštík
Už snad 15 let víme, že ty úhyny jsou způsobeny především Nosemnou ceranae a ta s kleštíkem nemá nic společného, funguje i bez něj. To se u nás zatajuje a vlastně to hraničí s dotačním podvodem. Stále se to svaluje na kleštíka a na základě toho se zdůvodňuje nutnost dotování a dodávání jedů. Protože se takto lže včelařům i Mze, nemůže se vlastně nikdo dopátrat pravdy a také správných opatření. To máme na štěstí za sebou a celkem se vypořádáme i s NC i když to bylo ze začátku těžké. Nejsme ale ve vleku událostí,ale máme to ve svých rukou a to je podstatné.

Vše dobré přeje

L.D.

 

Foto:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Female_Varroa_destructor_on_the_head_of_a_bee_nymph_(5048103407).jpg

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 2]

2 Komentářů

 1. Petr

  Super návod jak si ve spolku pohlídat zdravotní stav včelstev.
  Děkuji panu Dvorskému, že se dělí o své zkušenosti ohledně činnosti VSMBO.
  Věřím, že včelařských spolku bude přibývat a budou si své zkušenosti ohledně fungování předávat.
  Petr

 2. Falco

  No uvidíme, uvidíme, zatím se mi zdá že jsou akčnější než ZO u ČSV. Taky přemýšlíme nad oddělením, ale zatím panuje názorová nejednotnost, teda spíše z nostalgie a kvůli časopisu:) A taky ta administrace, nikomu se do toho nechce. Máte někdo zkušenosti s převedením majetku apod…máme na účtu sice jen kolem 35 000, ale i to jsou peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *