Jak vznikají žaludeční vředy? Jak můžeme pravidelným užíváním medu snížit riziko vzniku žaludečních vředům? Jaká jídla škodí?
Žaludeční vředy – gastritida
Žaludek vytváří kyselé prostředí, které je důležité pro činnost pepsinu – trávící enzym. Toto kyselé prostředí žaludku je rovněž důležité z toho důvodu, že ničí bakterie, které se do žaludku dostávají společně s potravou. I prázdný žaludek produkuje cca 100 ml trávících šťáv za hodinu. Když žaludek zpracovává potravu, tak toto množství stoupá až na jeden litr.
Příčiny vzniku žaludečních vředů
Žaludek se chrání proti působení tohoto velmi agresivního prostředí silnou vrstvou sliznice. V případě nevhodné stravy (velké množství kávy, nikotinu, tučná jídla, plnotučné mléko), zvýšené psychické zátěže, nadměrného užívání některých léků (Acylpirin, Ibuprofen, Diclofenac) může dojít k porušení ochranné sliznice žaludku a k zánětu žaludku (gastritida) – žaludeční vřed
Příznaky žaludečních vředů
Příznaky: Nechutenství, bolesti při jídle, nevolnost, pocit překyselení, pálivá nebo tupá či bodavá bolest. Obtíže jsou někdy takzvaně sezónní, objevují se nejčastěji na jaře a na podzim.
Med a bakterie Helicobacter pylori
Nejčastěji žaludeční vředy vyvolá baktérie Helicobacter pylori. Pokud se tato bakterie dostane do žaludku, který správně funguje, tak nepřežije. V opačném případě se usídlí ve sliznici žaludeční stěny a vytváří amoniak.
Tato bakterie se asi u poloviny lidské populace vyskytuje v ústech. Proto mezi velmi důležitý způsob prevence patří důkladná ústní hygiena.
A teď se dostáváme k medu. Vědecké výzkumy potvrdily, že med brání růstu Helicobacter pylori. (Inhibitory effect of natural honey on Helicobacter pylori.)
K prevenci se doporučuje užívat 3 polévkových lžic medu denně. Účinek je údajně nejsilnější, pokud s každým jídlem během dne užijeme právě jednu polévkovou lžící medu.
TIP: Při onemocnění žaludku příznivě působí směs z tvarohu, ovesných vloček a banánu oslazená medem. Banány zachycují kyseliny a chrání sliznici žaludku.
Zdroje:
FRANK, Renate. Zázračný med. Líbeznice: Víkend, 2010. ISBN 9788074330247.
|
Inhibitory effect of natural honey on Helicobacter pylori. [online]. [cit. 2017-06-12]. Dostupné z: http://europepmc.org/abstract/med/1841451
|
Foto: Henry Vandyke Carter [Public domain], via Wikimedia Commons
Hezký článek.