Cena medu v roce 2018

Každým rokem se na sociálních sítích objeví vlákno s tématem CENA MEDU. Jedni spílají těm, co prodávají draho jiní těm, co svůj med prodávají pod cenu. Původně jsem chtěl udělat průzkum v supermarketech, dnes jsem si však všiml zajímavého komentáře na Facebooku od pana Karla Jiruše, který komentuje debatu právě o cenách medu slovy: „Zajímavé, že zde nezaznělo nic o kvalitě medu“.
A tak přikládám z průzkumu cen medu jen ilustrační foto pořízené v červnu 2018 v supermarketu Billa u medu tuzemského výrobce.  
Na cenu medu se podívejme z jiného úhlu.

Kvalita medu určuje jeho cenu

Nebavme se o ceně, ale o kvalitě medu, která záleží na zdroji snůšky, metodě chovu včel a způsobu zpracování medu.
Velice rád jezdím po včelnicích a pozoruji, jak kdo včelaří. Pořád se učím. Ptám se, debatuji. Během těchto včelařských expedic narážím a široké rozpětí výše uvedených kritérií. 

Včelařský punker

Potkávám včelařského punkera, chovající včelky na volné stavbě v celodřevěných úlech napuštěných lněným olejem v odlehlé lokalitě bez monokultur jako je např. řepka.  

Chlapík má ale jen 20 úlů, protože jeho způsob včelaření je pro vyšší počet včelstev, jak sám přiznává neúnosný, jak finančně, tak časově. Kontrastem k prostým dřevěným langům s přírodní patinou bez stopy lazury, je malá, bíle vykachlíkovaná medárnička, kde najdeme jen nerez nádoby včetně medometu.

Včelař punker při dotazu na cenu se jen usmívá, má svoji klientelu a už dopředu vyprodáno. Ujišťuje mě, že za sto dvacet za kilo by určitě nevyřezával trubčinu a nelopotil by se s volnou stavbou, monitoringem a selektivním ošetřováním kyselinou mravenčí nebo šťavelovou pouze u včelstev, kde je to nutné.

Med z parku za 280,- CZK

Také jsem potkal včelaře, který se zaměřil na jednodruhový med, který získává ze včelnice v rozlehlém okrasném parku, kde je velká alej kaštanů. Med je specifický svou chutí a výrazně vyšší antibakteriální účinností. Med prodává za 140,- CZK za 500g.

Med za 90,- CZK, no kekup to!

Chci vidět, jak se to dělá ve velkém. Leč navázat osobní kontakt s velkovčelařem je problém. Chápu, hodně včelstev, málo času. Tak jen zdálky pozoruji kočování včelstev v papundeklových úlech za řepkou a následné stáčení medu do otřískaných hliníkových konví.

Zkouším trik a volám na telefon velkovčelaře a předstírám zájem o větší množství medu za účelem dalšího prodeje. Mám štěstí. Je mi nabídnuta cena 90,- CZK za kilo, prý má ještě nějaké loňské zbytky. Musím jen počkat, až mi ho rozehřeje. Za dva dny se mám stavit.

Za dva dny? Dovedu si představit, za jakých teplot mi bude pan velkovčelař med roztápět. Myslím, že horko bude zejména enzymům, pokud v dotyčném medu ještě nějaké jsou.

Med za 120,- CZK od dědečka

Není to jen o tom, zda včelaříme ve velkém, nebo v malém. To není rozhodně ukazatel kvality medu. Narazil jsem totiž i na pantátu, který při podzimním léčení Varidolem nemohl ani zapálit proužek papíru, jak byl mokrý od té šmakulády z Dolu. (tvrdá chemie, používaná při podzimním ošetření včel)
Povídám, strýcu, co toho dam dáváte tolik? Měl jste velký spad roztočů? Ty synku, ani nevím, ale jistota je jistota…a je to ZADARMO!!!.

Jen tak na okraj, pantáta mi ukazuje skvělý trik, když s medem vyráží na farmářský trh – rozehřeje plynovou troubu a šup tam se sklenicemi! Ani nevíš, jak lidi jdou po pěkně tmavém a tekutém medu, kdepak pastovaný!   A pak si od toho kouzelného dědečka kupují med lufťáci za sto dvacet. A mají MED PŘÍMO OD VČELAŘE.

O čem je tedy cena medu?

Neptejte se na cenu medu pro rok 2018. Med není jako zlato, ropa, nebo Bitcoin. Cihla zlata je stejná ať ji koupíte v New Yorku nebo v Praze. Med je jiný. Je svázaný s prostředím odkud ho včela donese do úlu a člověkem, který ho zpracuje.

Med je jako víno. Můžete si koupit divotvornou tekutinu v krabicovém balení za 49,- CZK nejasného původu, nebo dát přednost moku šperkové barvy s přívlastkem, z malého rodinného vinařství, kde se klade důraz na šetrný přístup k hroznům i k vinici. 

Med je jako maso. Podívejte se na videa o velkochovech hovězího pro Mc Donalds a podívejte se na volný chov býků v Beskydech, kam si pro maso jezdí hokejové celebrity.  

Med je jako káva, můžu mít směs zrn kilo za dvě stovky s lehkou pachutí a stopou zatuchliny, ale i skvělou Guatemalu sice za stovek šest, zato s tóny broskví a švestek.

Že u vás není taková kupní síla? Otevřete oči. Všímejte si dnešního trendu. Lidé jdou po kvalitě. Lidé mají peníze. Cena cigaret se neustále zvyšuje, ten kdo kouří si bude krabičku kupovat i za dvě stovky.  U holiče necháte za deset minut sto padesát ani nemrknete.  
A vám je stydno si říct za kvalitní kilo medu 180 nebo víc? Pokud ale chcete prodat kvalitu, musíte ji mít a to něco stojí, zejména čas samotného včelaře.

Rada pro spotřebitele medu

A rada pro spotřebitele na závěr? Nedejte na cenu. Pokud chcete kvalitu, vyrážejte na lov a poznávejte svého včelaře.  Ptejte se, v čem včelaří, jaká je v místě snůška, čím léčí, zda a za čím kočuje, jak skladuje a zpracovává med. To vše se odrazí nejen v ceně, ale zejména kvalitě medu.

Pokud je vám to jedno. Jděte do Tesca, kupte třtinový cukr. Svařte jej s vodou v hustý sirup. Macerujte tymián do druhého dne (rovněž zakoupíte tamtéž). Následně sceďte a vězte, že mnohdy získáte kvalitnější surovinu než MED za 90….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 28 Průměrně: 3.3]

1 Komentář

  1. Pingback: vcelmed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *