Úspěšné přidání matky do včelstva záleží na mnoha faktorech. Je to například roční doba, počasí, snůškové podmínky, ale i nálada samotných včel. To, co ale musíme bezpodmínečně dodržet je, že ve včelstvu nesmějí být matečníky ani jiná matka, ve včelstvu musí být dostatek mladušek a pokud není dostatečná snůška, je potřeba včelstvo přikrmit.
Existuje mnoho tipů a triků, jak zvýšit úspěšnost přidání matky. Podívejme se nyní na jednu lázeňskou variantu přidávání matky, která se praktikuje asi od roku 1880. Tato metoda byla považována za velmi jednoduchou a úspěšnou.
Matku, kterou se rozhodneme přidat ať už do oddělku , smetence nebo přímo do včelstva, několikrát namočíme do vlažné vody.
Takto vykoupanou matku vpouštíme mezi včely. Matka po vydatné koupeli totiž ztrácí svoji feromonovou vůni, která se nemusí zdát včelstvu příjemná. (Teď mě na mysli vytanula vzpomínka, jak mi v bazénu v plavecké dráze křižovala cestu jedna postarší, silně naparfémovaná plavkyně.)
Následuje kontakt se včelkami, které matku olizují a postupně ji předávají svoji vůni a zvykají si na její. Tímto způsobem včelaři přidávají matky bez klícky, hned po odstranění staré matky. Je popisováno, že matky hned na druhý den kladou.
Podotýkám, že žádná metoda není stoprocentní. Ve hře je spousta faktorů a právě to dělá včelaření tak krásným a zajímavým. V dalších článcích si přiblížíme i jiné způsoby přidání matky.
Pokud máte nějaký svůj způsob, který se vám osvědčil, stačí jej zaslat na email: redakce@beeinfo.cz a my jej rádi pod Vaším jménem zařadíme do série článků o přidávání matek.
Zdoje:
Včelařství: Přidávání matek. Praha, 1993, (4).
Foto:
This file has been extracted from an original image in The New Student’s Reference Work: File:LA2-NSRW-1-0239.jpg.Zdroj grafiky
Je to zaujímavé doposiaľ som pridával matky bez kúpeľa.