Zavíječ voskový – ochrana a skladování souší

Jak zavíječ voskový škodí ve včelstvu. Prevence před zavíječem voskovým při skladování souší. Ochrana souší  pomocí anýzového oleje

Jak zavíječ voskový škodí?

Zavíječ voskový (Galleria mellonella) představuje nejen hygienický problém ve včelařství. Bylo zjištěno, že trus tohoto škůdce přenáší i spóry moru včelího plodu (Borchert 1974).
Podívejme se na životní cyklus zavíječe voskového. Samička po spáření naklade do trhlinek a štěrbin ve stěnách úlu vajíčka. Za pět dnů se líhnou pohyblivé larvičky. Po rozptýlení v úlu dojde k zavrtání do voskového díla. Nejprve vykousávají chodbičky ve středové ose plástu (v mezistěně).Velmi oblíbenou potravou jsou staré košilky v zaplodovaných plástech – výsledkem je chumáč pavučiny a trusu. Během svého vývoje se larvy sedmkrát svlékají.
Larvy zavíječe neustále produkují snovací vlákno. Tato hedvábná vystýlka při silném rozšíření zavíječe slouží jako pevnost proti včelkám, které se pak nemohou k larvám dostat.
Zde je třeba podotknout, že v silných včelstvech nebylo pozorováno, že by došlo k takovému rozšíření zavíječe, aby si s ním včely neporadily.
Dochází zde jako v přírodě k vyvážené symbióze – zavíječ voskový konzumuje staré zaplodované plásty – jde o přirozené odbourávání voskové hmoty, která  jinak vykazuje velkou odolnost proti rozkladu. V podmínkách umělého chovu včel je však vysoké riziko nekontrolovaného rozšíření tohoto škůdce, neboť zavíječ voskový se neváže jen na prostředí úlu, ale napadá též plásty uskladněné mimo úl.

Anýzový olej a prevence před napadením souší zavíječem voskovým

Kromě ošetření souší kyselinou mravenčí a skladování pouze nezaplodovaných souší nejlépe v průvanu, popisuje  prof. Hartmut Hoffmann v časopise Deutsches Bienen-Journal ošetření skladovaných souší anýzovým olejem.
Několik kapek anýzového oleje se nakape na papírový ubrousek a vloží se do skříně nebo do komínu z nástavků na spodní a horní loučky skladovaných rámků se soušemi.
Vůně anýzového oleje odpuzuje zavíječe voskového a  není tak agresivní jako pach kyseliny mravenčí a není potřeba plásty

před upotřebením v úle větrat. (Anýzový olej lze bez problémů sehnat v e-shopech s aromaterapeutickými oleji v cenách cca od 70,-  CZK)

Pokud se Vám tento včelařský článek líbil, budeme rádi, když se ZDARMA  přihlásíte k odběru dalších článků ve formuláři níže.
Deutsches Bienen-Journal: Hartmut Hoffmann. 2008, (11).
By Err404 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 60 Průměrně: 3.2]

3 Komentářů

  1. Roman Mlčák

    dobrý den,
    anýzový olej je myšleno nějaký bio olej nebo klasický anýzový olej do aromalapy ?

    Děkuji

  2. Roman

    Určitě bych použil přírodní esencialni olej Lahvicka CCa za 100 czk

  3. Pingback: Včelí vosk – výtěžnost a ceny v roce 2023 - BeeInfo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *