Perga – konzervované zdraví

Perga versus pyl

Jaký je rozdíl mezi rouskovaným pylem a pergou? Pravdou je, že většina včelařů se věnuje sběru pylu rouskovaného. Zájem o něj je velký a sběr poměrně snadný pomocí pylochytů různých konstrukcí.  Podívejme se však na rouskovaný pyl z hlediska jeho stravitelnosti jak u včel, tak u člověka.

Pylová zrnka mají v surovém stavu ochrannou slupku, která se nazývá exina. Tato slupka je velmi odolná a dokáže vzdorovat i našim trávícím enzymům. Z toho důvodu projde pyl trávícím ústrojím se zanedbatelnou efektivitou využití jeho skutečného potenciálu.

Tento problém však dokážou včelky vyřešit za nás a upravit rouskovaný pyl na vynikající zdroj bílkovin, vitamínů, enzymů a minerálních látek. Tím řešením je fermentace a vznik plástového pylu, kterému říkáme PERGA.

V okamžiku, kdy včelky donesou pyl do úlu, začínají jej pěchovat do plástových buněk, přidají vrstvičku medu – tím dojde k fermentaci pylu. Během fermentace dochází k narušení pylové slupky – exiny. Na tomto procesu se podílejí bakterie přítomné v pylu a v medném volátku samotných včel.

Jak se PERGA získává.

Sběr pergy je určitě náročnější než sběr rouskovaného pylu.  Klasickým způsobem odběru pergy je takzvané vypichování pylových válečků za pomocí nástroje, který se dá běžně sehnat ve včelařských potřebách.   

Uplatnění pergy v apiterapii

Perga má pozitivní účinky při prevenci a léčení celkové vyčerpanosti organismu a psychické únavě. Má omlazující účinky na buňky lidského organismu.

Perga usměrňuje činnost a funkce vnitřních orgánů.  Rozpouští usazeniny uvnitř žil a tepen. Tady je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože při požití jedné velké polévkové lžíce pergy  může dojít k velkému uvolnění usazenin a cévy se mohou ucpat.

Pyl samotný má dobré účinky při neuralgiích a bolestech zad, protože obsahuje všechny  složky vitamínu B.

Nejlepší perga je na medu.

Pro konzervaci a nejlepší chuťový zážitek se doporučuje zapracovat pergu do medu. MVDr. Klíma používá poměr 1-2 díly pergy a 4-3 díly medu, nejlépe pastovaného řepkového.  K přímému terapeutickému užití pergy se uvádí dávka jedné čajové lžičky pergy denně.

Upozornění redakce: Žádnou část tohoto článku nelze brát jako lékařskou radu. Odbornou diagnózu a terapii vždy stanoví váš lékař!

Zdroje:

DEMETER, Štefan. Apiterapie: léčení včelími produkty. Přeložil Andrea LENOCHOVÁ. Olomouc: Andrea Lenochová, 2015. ISBN 9788087274279.
KLÍMA, Zdeněk. Objevte přírodní zdroj energie a zdraví PERGU. Moderní včelař. 2015, XII(3).
Foto:
Od Muhammad Mahdi Karim (www.micro2macro.net) Facebook Youtube (Vlastní dílo) [GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], prostřednictvím Wikimedia Commons
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Apis_mellifera_flying.jpg

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 3]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *